Wymiary śrub imbusowych
Od rodzajów śrub może zaboleć głowa – w końcu jest ich tak wiele. Jednym z nich są tzw. śruby imbusowe, będące nie czym innym jak śrubami z łbem stożkowym, walcowym lub bez łba z sześciokątnym gniazdem. Śruby imbusowe są dość szeroko stosowane przy montażach wszelakich konstrukcji – znajdują one zastosowanie zarówno w domach jak i w przemyśle. Gdzie dokładnie używa się śrub imbusowych, jakie są ich wymiary oraz rodzaje?
Czym jest śruba imbusowa?
Śruby imbusowe (ampulowe) to śruby z łbem w kształcie sześciokąta, walca lub stożka, które posiadają specjalny otwór na klucz imbusowy umożliwiający ich dokręcanie. Kluczem imbusowym można wykręcić także tego typu śrubę, a to sprawia, iż jej montaż i demontaż jest bardzo prosty. Śruby imbusowe jak i wszelkie inne śruby są elementami złącznymi, a więc tworzą one tzw. połączenia śrubowe. Cechą charakterystyczną dla śrub imbusowych jest to, iż nie posiadają one wystających elementów, z tego względu wyglądają bardzo estetycznie – np. w łączeniach mebli.
Śruby imbusowe cechuje uniwersalność, ale i wytrzymałość. Tego typu elementy produkowane są ze stali nierdzewnej A2, ze stali węglowej, z poliamidu, czasem również ze stali kwasoodpornej A4. Poza tym, iż świetnie sprawdzają się we wspomnianym już meblarstwie, to śrub imbusowych używa się także powszechnie w różnych gałęziach przemysłu. Śruby imbusowe znajdziemy chociażby w rowerach – to bardzo przemyślany zabieg, mający na celu szybki montaż lub demontaż danej części rowera kluczem imbusowym w każdym wymagającym tego przypadku.
Rodzaje śrub imbusowych i ich wymiary
Wspomniano już, iż śruby imbusowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a więc jeden z ich podziałów to ze względu na materiał wykonania. Śruby tego typu mogą mieć także różne rodzaje łbów, a mianowicie – łeb stożkowy, walcowy, płaski, podkładkowy, etc. Mogą także posiadać gwint pełny lub niepełny. Samo wycięcie w śrubie też może być różne – spotkać można się z wycięciami w formie sześciokąta, ośmiokąta lub kwadratu.
Wymiary śrub imbusowych zostały znormalizowane, a to dlatego, by ułatwić ich wybór i usystematyzować śruby. Śruby tego typu produkowane są w oparciu o zgodność z normami DIN 912 (zgodność z Niemieckim Instytutem Normalizacyjnym) , PN-EN ISO 4762 (zgodność z prawem polskim). Gdy mówimy o wymiarach śrub imbusowych, bierzemy pod uwagę takie parametry jak: wysokość i średnica łba śruby, średnica nominalna gwintu śruby oraz długość gwintu. Znormalizowane są także wymiary kluczy imbusowych, bez których nie można byłoby dokręcać lub odkręcać ślub im dedykowanych. Przykładowo możemy więc spotkać się ze śrubą imbusową z łbem walcowym M5 x 50mm. Tego typu śruba z łbem walcowym sprawdza się głownie tam, gdzie mamy utrudniony dostęp do łba śruby.
W Stalmut oferujemy śruby i klucze imbusowe, które produkowane są w oparciu o wszystkie normy oraz w warunkach ściśle kontrolowanych jakościowo. Nasze śruby są odpowiednio wytrzymałe, odporne na odkształcenia, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz na wszelkie inne niekorzystne czynniki.