Śruba z łbem stożkowym

Śruba z łbem stożkowym – charakterystyka

Zakłady motoryzacyjne, ślusarskie, budowa maszyn i wiele innych dziedzin – wszędzie utaj wykorzystywane są śruby z łbem stożkowym. Śruby te mają za zadanie połączyć dwa elementy, a łączenie to musi być trwałe. Czym dokładniej charakteryzują się śruby z łbem stożkowym?

Czym są śruby?

Śruba jest elementem połączenia śrubowego, a rodzaje takich połączeń śrubowych, które znajdują zastosowanie np. w maszynach znaleźć można w normie PN-91/M-82055. Rodzajów samych śrub jest całkiem dużo, a różnią się one od siebie łbem, trzpieniem, gniazdem, końcówką, gwintem lub dodatkowymi elementami.

Przykładowo ze względu na rodzaj łba wyróżniamy śruby z łbem stożkowym, stożkowym soczewkowym, czworokątnym, sześciokątnym, młoteczkowym, etc. Ze względu na gwint mówimy o śrubach z gwintem na całej długości lub na części długości, z kolei ze względu na dodatkowe elementy wyróżniamy śruby z noskiem, z odsadzeniem, z podsadzeniem czy z wieńcem. Ktoś kto na co dzień obraca się w świecie śrub wie, iż może ich być nieskończenie wiele. Dlatego też ich nazewnictwo zostało poniekąd znormalizowane, by się nie pogubić w tych różnorakich rodzajach i zawsze wybrać to, co będzie najodpowiedniejsze do danego łączenia. Przykładowo więc mówimy o śrubach z łbem stożkowym z podsadzeniem – płużna (PN-87/M-82402; M5-M20; klasa 4.6, 8.8, 10.9, śrubach  z łbem czworokątnym wieńcowym (PN-87/M-82301; M5-M20) czy o śrubach z łbem walcowym, z gniazdem sześciokątnym – imbusowa (PN-87/M-82302; M3-M48; klasa 8.8, 10.9, 12.9), etc.

Z czego produkuje się śruby?

Najbardziej pożądaną właściwością śrub jest ich trwałość oraz wytrzymałość, dlatego też muszą być one wykonane z odpowiednio mocnych materiałów. Śruby jako elementy połączeń śrubowych, wykonuje się więc ze stalowych prętów lub drutów. Stal tego typu jest oczywiście odpowiednio hartowana – pierwszym krokiem jest wypalanie jej w piecu, następnie poddaje się ją działaniu kwasu siarkowego. Tego typu zabiegi utwardzają stal, a jednocześnie uodparniają ją na korozję. Maszyny zwane tłocznikami pozwalają natomiast wytwarzać śruby o różnych kształtach i różnego rodzaju.

Jak więc widać, produkowanie śrub jest procesem składającym się z kilku etapów. Etapy te to po kolei prostowanie prętów oraz ich cięcie, formowanie śrub oraz gwintowanie.

Śruby z łbem stożkowym

Śruby z łbem stożkowym mają dość szerokie zastosowanie. Można je dostać w różnych klasach wytrzymałości, co oczywiście odpowiednio determinuje ich użycie. Śruby tego typu wykonuje się ze stali węglowe, z nierdzewki, czyli stali nierdzewnej A2 lub ze stali kwasoodpornej A4. Elementy te produkowane są bez powłoki lub z powłoką ocynkowaną galwanicznie lub płatkowo. Ich kolorystyka jest zazwyczaj czarna lub stalowa, mogą także posiadać gwint calowy lub metryczny.

Śruby z łbem stożkowym są szeroko wykorzystywane w budownictwie, w przemyśle motoryzacyjnym oraz w innych dziedzinach przemysłu. Śruby tego typu są wykorzystywane zarówno w przemyśle lekkim jak i ciężkim, bardzo często używa się ich w stolarstwie oraz w meblarstwie. To jaką śrubę dobrać do danego łączenia zawsze wynika z tego jakie są wymagania i przeznaczenie konkretnych mocowań i łączeń.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Share

Polecane posty