Skok gwintu metrycznego

Skok gwintu metrycznego

By dowiedzieć się czym jest skok gwintu metrycznego i jak można go zmierzyć, warto dowiedzieć się więcej o samych gwintach i o tym jak się je stosuje. Same wymiary skoków są najczęściej rozpisane w tabelach i na ich podstawie można bezbłędnie dobrać daną śrubę do określonych potrzeb.

Czym są gwinty?

Gwint to śrubowe nacięcie na walcowej lub stożkowej powierzchni. Wyróżniamy gwinty wewnętrzne oraz zewnętrzne, a oba te rodzaje są komplementarne, a więc pasujące do siebie. Ponadto mamy wiele innych podrodzajów gwintów, a ich oznaczenia musiały ulec normalizacji, by się w nich nie pogubić i dobrać dokładnie taki element, jaki jest niezbędny do wykonania danej pracy. Gwinty mają swoje parametry, które zawsze podawane są jako oznaczenia w różnych tabelach czy instrukcjach. Tymi parametrami są średnica gwintu śruby (d), skok gwintu (P), średnica dna wrębów nakrętki (D) oraz oznaczenie stopni, czyli kąt zarysu gwintu.

Normalizacja gwintów okazała się niezbędna, by móc ułatwić ich znakowanie i podział. Gwinty, które objęto normalizacją są gwintami stosowanymi najpowszechniej, są szeroko wykorzystywane w przemyśle jak i możemy je spotkać we wszelkich urządzeniach jakimi się na co dzień otaczamy. Normalizacja polega oczywiście na ujednoliceniu ich nazewnictwa, a same gwinty są produkowane zgodnie z normami ISO, DIN, ANSI i DIN/ANSI, a także normą JIS obowiązującą w Azji.

Gwinty możemy przykładowo klasyfikować ze względu na system miar. W tym przypadku wyróżniamy gwinty metryczne i calowe. Gwinty metryczne to takie, w których kąt zarysu gwintu wynosi 60 stopni, a wymiar skoku podany jest w milimetrach. Gwint calowy to taki, którego kąt zarysu wynosi 60 – 55 stopni, a skok podany jest w ilości zwoi gwintu na 1 cal.

Gwinty mogą być także stożkowe lub walcowe i tak klasyfikowane są ze względu na pochylenie. Inna klasyfikacja to rodzaj umiejscowienia i tu wyróżniamy gwinty wewnętrzne i zewnętrzne. Gwinty możemy ponadto klasyfikować ze względu na ich kształt (np. gwinty trapezowe, okrągłe, rurowe), ze względu na ich skok oraz sposób skręcania.

O gwintach metrycznych i ich skokach

Powiedzmy sobie nieco więcej na temat gwintów metrycznych. Otóż są to jedne z najpowszechniej stosowanych tego typu elementów, a ich ogromną zaletą jest duża wytrzymałość. Gwinty metryczne mogą mieć różny kształt wierzchołków, dlatego wyróżniamy wśród nich gwinty stożkowe, trapezowe, trójkątne i okrągłe, zaś ze względu na zagęszczenie zwojów wyróżniamy gwinty standardowe oraz drobnozwojne.

By zmierzyć skok gwintu metrycznego można użyć suwmiarki lub skorzystać z wzorca gwintu. Wzorzec gwintów znajdziemy w odpowiednich tabelach.

Gwinty są nam potrzebne, by wykonywać połączenia rozłączne. Zależnie od tego gdzie potrzebujemy umiejscowić dany gwint, wybierzemy odpowiedni element. Przykładowo gwint trapezowy metryczny Tr stosuje się tam, gdzie występują połączenia ruchome narażone na spore obciążenia, z kolei gwint do rurek instalacyjnych stalowych Pg („Panzergewinde”) stosuje się w systemach łączności i w instalacjach elektrycznych.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Share

Polecane posty