rodzaje blachowkrętów

Rodzaje bachowkrętów

Blachowkręty jak i wszelkie inne wkręty to elementy złączne, które stosowane są dość powszechnie. Z tego też powodu istnieje wiele rodzajów tego typu elementów, które można dopasować do niejednego zastosowania. W hurtowni Stalmut dostaniesz wiele rodzajów wkrętów, a nasi specjaliści z chęcią wytłumaczą Ci, do jakich zastosowań nada się dany produkt.

Czym jest blachowkręt?

Blachowkręty to elementy złączne, które służą najczęściej do łączenia ze sobą elementów metalowych, najczęściej blach. Mimo, iż są one stosowane rzadziej niż śruby, to jednak często się ich używa, głównie w budownictwie, przy remontach, w motoryzacji, etc. Ale blachowkrętów można także z powodzeniem używać do łączenia ze sobą elementów niemetalowych oraz do łączenia elementów metalowych z niemetalowymi – z drewnianymi, etc. Takim przykładem może być np. użycie blachowkrętów do stworzenia ogrodzenia, etc. Blachowkręty są znacznie wytrzymalsze i mocniejsze niż standardowe wkręty, dlatego są one wykorzystywane tam, gdzie te drugie nie dają sobie rady, np. z obciążeniami. Blachowkręty są znacznie twardsze niż standardowe wkręty, różnią się one także kształtem – na całej ich długości mają taką samą średnicę.

Rodzaje blachowkrętów

Jak już wspomniano, blachowkrętów używa się dość powszechnie i można przebierać spośród ich różnych rodzajów. Blachowkręty mogą się od siebie różnić rodzajem zakończenia, wykończeniem oraz kształtem łba, powłoką kryjącą, wymiarami, itd. Blachowkręty mogą mieć różne kształty łbów, z tego względu wyróżnia się blachowkręty z łbami soczewkowymi, talerzykowymi, sześciokątnymi i innymi. Łby są oczywiście widoczne, a ich różnorodność pozwala dobrać odpowiedni element nawet pod kątem estetycznym, pasującym do danej powierzchni, na której umieszczany jest blachowkręt. Blachowkręty wykonane są w większości ze stali, pokrywa się je także specjalnymi powłokami – bywają to powłoki fosfatowane lub ocynk.

Istnieją także specjalne blachowkręty, które znacznie przyspieszają montaż i ułatwiają go. Do takich należą blachowkręty samowiercące. Tego typu wkręty mają specjalne zakończenie pełniące rolę wiertła, odpowiednio ostre oraz twarde.

Innym rodzajem blachowkrętów jest np. wkręt farmerski do metalu z łbem podkładkowym. Jest to najpopularniejszy tego typu blachowkręt, będący blachowkrętem samogwintującym. Wkręty tego typu stosowane są powszechnie do łączenia powierzchni metalowych, ale sprawdzają się również do łączenia elementów niemetalowych, np. drewnianych.

Jeśli używasz blachowkrętów pamiętaj, iż złączenie jakie wykonane są z ich użyciem będzie wtedy trwałe, gdy blachowkręty nie będą nazbyt często przykręcane i odkręcane. Najlepiej jest to zrobić raz, a skutecznie.

Jeśli nie wiesz jakie blachowkręty zastosować, zapytaj o poradę naszych pracowników. Przed zakupem zdecydowanie warto ocenić jakiego elementu łącznego potrzebujemy i jaki będzie do danego łączenia najbardziej praktyczny i wytrzymały.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Share

Polecane posty